Domů Netradiční planární servomotory

Netradiční planární servomotory

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 20. srpen 2008
servo_titlTři významní světoví výrobci přímých lineárních motorů a vysokomomentových, bezpřevodových pomaloběžných motorů se snaží prosadit na evropském trhu také planárními servomotory v řadě průmyslových odvětví u výrobních a zpracovatelských strojů.
Jde především o firmu Hiwin z Tajvanu, firmu IDAM ze SRN a také o běloruskou společnost RUCH.

servo1
Obr. 1. Typický malý planární servomotor s rozměry statoru 1.450 x 950 mm s pracovní sílou 115 N a hmotností 3 kg firmy IDAM

Charakteristickým znakem planárních motorů je, že pohyblivá primární část (jezdec, resp. “rotor“) s vinutím se pohybuje v ose X a Y na vzduchovém polštáři pod tlakem. Servomotory se nejlépe hodí pro polohování bod za bodem, s nároky na vysokou přesnost v mikrometrickém rozsahu. Synchronní, resp. krokový elektromotor má “rotor“ ke statoru přitahován takovou sílou, že se navzdory vzduchové mezeře 10 – 15 ?m nedá zvednout. Firma IDAM nabízí tyto pohony s rozměry plošného statoru do 1.000 x 1.500 mm, maximální síla magnetického přítahu činí až 330 N, rychlost pohybu “rotoru“ je 5 mm/s - 1 m/s a reprodukovatelnost pohybu s přesností 1 – 3 mm. Planární servomotory se uplatňují ve výrobě čipových karet, plošných spojů, osazovacích automatů, v rychlé a přesné manipulaci, v třídění a měření a jiných operacích.

servo2
Obr. 2. Planární servomotory firmy IDAM integrované v zařízení na testování desek s plošnými spoji (vlevo) a v rychlém manipulačním a osazovacím stroji (vpravo)

Nový malý a lehký planární servopohon s přítažnou pracovní sílou 115 N, hmotností 3,7 kg a s rozměry statoru 1.450 x 950 mm má rychlost jezdce 1,5 m/s a zrychlení maximálně 30 m/s2. Odměřovací systém polohy je magnetický a inkrementální. Přesnost reprodukovatelnosti pohybu činí ±0,5 mm.
Firma Hiwin má v programu široký sortiment konstrukčních variant planárních motorů a to 6 rozměrových velikostí od 330 x 350 mm do 600 x 1.000 mm u velkých typů. Hmotnosti servomotorů se pohybují od 1,8 do 3,7 kg u malých typů a od 27 do 250 kg u největších typů. U této firmy jde v zásadě o dvoufázové krokové motory s odměřovacím systémem polohy jezdce opět se pohybujícím na vzduchovém polštáři. Pohony jsou dimenzovány pro maximální zatížení do 25 kg. Rychlost pohybu může být až 0,9 m/s, reprodukovatelnost pohybu s přesností 3 mm a rozlišení l mm.U malých typů s přítažnou sílou 75 a 140 N je spotřeba tlakového vzduchu 6,4 a 11 l/min při tlaku 3 - 4 kg/cm2. K řízení planárních a přímých lineárních servomotorů používá firmy Hiwin servozesilovače předních evropských firem.

servo3
Obr. 3. Dva příklady planárních servomotorů tajvanské firmy Hiwin z rozsáhlého sortimentu

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky