Domů Miniponorka na elektrický pohon

Miniponorka na elektrický pohon

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Neděle, 17. květen 2009

ponorka_titlV podstatě jde o mobilního robota brazilského energetického koncernu Petrobas, který pomocí nejnovější pohonné techniky uvádí miniponorku do pohybu. Tento servisní robot má 4 snadno řiditelné kolové "nohy" a může tak na různých místech ve vodě a v terénu provádět, kontrolní činnost. Ponorka může monitorovat znečištění vodních toků bahnem, blátem a chemikáliemi v rámci trvalého monitorování a analyzování kontaminace povodí deštného pralesa v rozloze 370 km2. Robot má konstrukční výšku 1,2 m a je vybaven pomocným zařízením pro odběr vzorků po celé délce nově vybodovaného plynového potrubí v délce 42O km. V provozu je zatím trvale 5 robotů hlídajících a zkoumajících ekologickou rovnováhu.

ponorka_1
Obr.  1. Pojízdný nebo plovoucí robot se hodí pro průzkum téměř každého území

Pohon robota zajišťuje 8 speciálních stejnosměrných motorků od švýcarské firmy Maxon Motors a zdrojem napájení elektrickým proudem jsou fotovoltaické panely, takže se dosahuje účinnost celého pohonného systému ve výši 90 %, jmenovitý výkon až 400 W a vysoký točivý moment zajišťují planetové převodovky. Šířka robota s názvem Chico Mendes je 2,5 m a délka 1,5 m. Systém řízení otáček a momentu zahrnuje servozesilovač, tachogenerátor a enkodér.

ponorka_2
Obr. 2. Motorky firmy Maxon Motor pohánějí společně nezávisle čtyři kola robota Chico Mendes

Základem elektropohonů jsou zmíněné speciální stejnosměrné motorky s netradičním, patentovaným a unikátním provedením rotoru s vinutím bez obvyklého magnetického obvodu a z plechů, tzv. bez železa. Vinutí je samonosné, zpevněno syntetickou pryskyřicí a uloženo volně ve vzduchové mezeře. Ke každému typu motorku jsou k dispozici početná vinutí rotoru pro optimální přizpůsobení na jmenovitá napětí. Motory bez železa v rotoru mají nízký setrvačný moment, vysoké zrychlení, nízkou indukčnost a tím i klidový moment. Pro příští roky se uvažuje o použití více těchto robotů pro rychlejší a operativnější provádění ekologických analýz.

ponorka_3
Obr. 3. Patentově chráněné provedení rotorového vinutí samonosné konstrukce bez železa

Literatura: 2009, Elektroautomation, č. 3, str. 73 - 75: U-Boot-Know-How plus Hightech-Antriebe

 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky