Domů Technologie energeticky úsporných pohonů – volba pro budoucnost

Technologie energeticky úsporných pohonů – volba pro budoucnost

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 14. prosinec 2009
nord_uspory_titlTrvale rostoucí náklady na energie zvětšují svůj podíl na provozních nákladech firem. Přitom 2/3 průmyslové spotřeby elektřiny ve výrobních provozech jde na vrub elektrickým pohonům. Řešení tohoto problému vyžaduje odpovídající výrobky a služby.
NORD si je vědom své odpovědnosti vůči životnímu prostředí i vůči svým zákazníkům a energetické úspory jsou již dávno součástí firemní filosofie. Analýza problému a návrh řešení vedoucí k úsporám energie zůstávají velkou výzvou. Řešení není jednoduše dosažitelné jednotlivým produktem, ale vyladěným systémem sestávající z motoru, převodovky a výkonové elektroniky.

Energeticky úsporné motory
NORD vyrábí třífázové energeticky úsporné motory třídy EFF1 s i bez brzdy. Vlastní produkce motorů umožňuje navíc větší nezávislost na výkyvech trhu a garantuje kratší dodací lhůty. Významně vyšší účinnost energeticky úsporných motorů NORD umožňuje snižování výrobních nákladů. NORD vyrábí i energeticky úsporné motory splňující standard EPACT (US 1992 Energy Policy Act)

nord_uspory_1

Převodovky

NORD vyrábí převodovky s koncepcí blokové skříně, což znamená, že převodovka nemá žádnou dělící rovinu a všechny obráběné plochy jsou obrobeny na jedno upnutí. To umožňuje minimalizovat výrobní vůle a dosáhnout maximální účinnosti, nízké hlučnosti a vysoké životnosti převodovek. Účinnost dále zlepšuje použití kvalitních syntetických maziv. Například u šnekových převodovek, které jsou na použité mazivo nejcitlivější, používá NORD syntetický olej jako standardní náplň.

Frekvenční měniče
Frekvenční měniče NORD jsou k dispozici jak pro jednoduché úlohy změny rychlosti, tak pro komplexní aplikace zahrnující polohování a další složitější úlohy. Úspory energie je dosahováno jednak náhradou původní technologie regulace (dobře známý je příklad regulace čerpadla měničem namísto škrcení průtoku), jednak přizpůsobením provozu motoru aktuální zátěži - automatickou magnetizací motoru.
Dalším pozitivem pohonů s frekvenčním měničem je fakt, že takový pohon nespotřebovává jalovou složku energie a nezatěžuje tedy centrální kompenzaci - zejména u vyšších výkonů je to významná úspora investičních prostředků.

Automatické přizpůsobení magnetizace
Tuto funkci lze využít na všech měničích řad SK5xxE a SK700E a umožňuje dosáhnout úspory energie zejména u motorů, které běží s nízkým zatížením. Asynchronní motor potřebuje určitý magnetický tok pro vytvoření plného kroutícího momentu. Běžně měnič frekvence zachovává magnetický tok konstantní v celém rozsahu otáček. Měnič s automatickým přizpůsobením nastaví úroveň budícího proudu (pro vytvoření magnetického toku) dle aktuálního zatížení motoru. Speciálně pro pohony běžící s malým zatížením (10-15% jmenovitého zatížení) lze dosáhnout až 30% úspory energie.
Tato úsporná funkce je vhodná pro všechny pohony, které nemají speciální nároky na dynamiku pohonu, např. čerpadla, ventilátory, dopravníky atd.
 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky