Domů Technologie energeticky úsporných pohonů – volba pro budoucnost

Technologie energeticky úsporných pohonů – volba pro budoucnost

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 14. prosinec 2009
nord_uspory_titlTrvale rostoucí náklady na energie zvětšují svůj podíl na provozních nákladech firem. Přitom 2/3 průmyslové spotřeby elektřiny ve výrobních provozech jde na vrub elektrickým pohonům. Řešení tohoto problému vyžaduje odpovídající výrobky a služby.
NORD si je vědom své odpovědnosti vůči životnímu prostředí i vůči svým zákazníkům a energetické úspory jsou již dávno součástí firemní filosofie. Analýza problému a návrh řešení vedoucí k úsporám energie zůstávají velkou výzvou. Řešení není jednoduše dosažitelné jednotlivým produktem, ale vyladěným systémem sestávající z motoru, převodovky a výkonové elektroniky.

Energeticky úsporné motory
NORD vyrábí třífázové energeticky úsporné motory třídy EFF1 s i bez brzdy. Vlastní produkce motorů umožňuje navíc větší nezávislost na výkyvech trhu a garantuje kratší dodací lhůty. Významně vyšší účinnost energeticky úsporných motorů NORD umožňuje snižování výrobních nákladů. NORD vyrábí i energeticky úsporné motory splňující standard EPACT (US 1992 Energy Policy Act)

nord_uspory_1

Převodovky

NORD vyrábí převodovky s koncepcí blokové skříně, což znamená, že převodovka nemá žádnou dělící rovinu a všechny obráběné plochy jsou obrobeny na jedno upnutí. To umožňuje minimalizovat výrobní vůle a dosáhnout maximální účinnosti, nízké hlučnosti a vysoké životnosti převodovek. Účinnost dále zlepšuje použití kvalitních syntetických maziv. Například u šnekových převodovek, které jsou na použité mazivo nejcitlivější, používá NORD syntetický olej jako standardní náplň.

Frekvenční měniče
Frekvenční měniče NORD jsou k dispozici jak pro jednoduché úlohy změny rychlosti, tak pro komplexní aplikace zahrnující polohování a další složitější úlohy. Úspory energie je dosahováno jednak náhradou původní technologie regulace (dobře známý je příklad regulace čerpadla měničem namísto škrcení průtoku), jednak přizpůsobením provozu motoru aktuální zátěži - automatickou magnetizací motoru.
Dalším pozitivem pohonů s frekvenčním měničem je fakt, že takový pohon nespotřebovává jalovou složku energie a nezatěžuje tedy centrální kompenzaci - zejména u vyšších výkonů je to významná úspora investičních prostředků.

Automatické přizpůsobení magnetizace
Tuto funkci lze využít na všech měničích řad SK5xxE a SK700E a umožňuje dosáhnout úspory energie zejména u motorů, které běží s nízkým zatížením. Asynchronní motor potřebuje určitý magnetický tok pro vytvoření plného kroutícího momentu. Běžně měnič frekvence zachovává magnetický tok konstantní v celém rozsahu otáček. Měnič s automatickým přizpůsobením nastaví úroveň budícího proudu (pro vytvoření magnetického toku) dle aktuálního zatížení motoru. Speciálně pro pohony běžící s malým zatížením (10-15% jmenovitého zatížení) lze dosáhnout až 30% úspory energie.
Tato úsporná funkce je vhodná pro všechny pohony, které nemají speciální nároky na dynamiku pohonu, např. čerpadla, ventilátory, dopravníky atd.
 
distrelec

Přehled nových článků

amper 2023 Noark Electric Witty Petr Soukup PRE Kiwa Hotel Avanti Abb

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky