Etm.cz - elektrotechnika on-line

Čtvrtek
20. 02. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů JE Paks-II získala kladné stanovisko EIA

JE Paks-II získala kladné stanovisko EIA

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 12. říjen 2016

Úřad pro životní prostředí zapojil veřejnost formou veřejných slyšení, které se konaly v průběhu roku 2015 v celkem osmi zemích (Maďarsko, Rakousko, Německo, Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko, Ukrajina, Srbsko). Projektová společnost společně s vládním zmocněncem pro projekt JE Paks-II, Attilou Aszódim, odpovídala na otázky o realizaci tohoto projektu. Během procesu bylo zasláno přes 500 písemných komentářů a otázek a na všechny projektová společnost reagovala. Předloženou dokumentaci hodnotil také maďarský úřad pro jadernou bezpečnost a vodohospodáři. Konzultační fáze procesu EIA skončila 26. srpna 2016.

 

Aszódi k tomu uvádí: „Kladné stanovisko v procesu EIA znamená to, že byl dokončen velmi dlouhý a důkladný proces a bylo učiněno profesionální rozhodnutí. Pro projekt Paks-II to znamená zásadní krok v licenčním procesu.“ Dále Aszódi uvedl, že v blízké době očekává rozhodnutí Evropské komise o JE Paks-II. Ta zkoumá v souvislosti s tímto projektem dva případy: zadávání zakázek a financování projektu (zda nejde o státní pomoc).

 

Koncem října 2016 by měla být podána žádost o umístění nových bloků k maďarskému regulátorovi. Za tímto účelem byl proveden průzkum lokality a nyní probíhá zpracovávání dokumentace. „Věřím, že povolení bychom měli získat na jaře příštího roku,“ řekl Aszódi.

Po procesu EIA a schválení umístění bude následovat žádost o stavební povolení. Stavební práce by měly začít v roce 2018, ale kdy to přesně bude, závisí na tom, jaké podmínky připojí Evropská komise ke svému schválení projektu.

 

V současnosti jsou v JE Paks provozovány čtyři bloky s reaktory VVER-440, které byly spouštěny v letech 1982 až 1987. Kompletní reaktory a další komponenty dodaly české firmy. Podle mezivládní dohody o výstavbě dvou nových bloků, podepsané na počátku roku 2014, dodá ruská korporace pro atomovou energii Rosatom a jeho zahraniční dodavatelé dva bloky s reaktory VVER-1200 a Rusko poskytne úvěr ve výši 10 miliard eur na financování 80 % nákladů.

 

Přehled nových článků

amper 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky