Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
18. 08. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Rosatom vyvinul superocel pro jaderné elektrárny v tropech

Rosatom vyvinul superocel pro jaderné elektrárny v tropech

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Pro jadernou elektrárnu Kudankulam vyvinuli ruští jaderní inženýři technologii nanášení tenké vrstvy hliníku na ocel. Pro tureckou elektrárnu Akkuyu bude určena právě ocel 08H14MF.

 

Protože nebyl dostatek informací o průběhu koroze nové slitiny, musela před použitím v jaderné elektrárně projít testy, které by dokázaly, že je pro to vhodná. Zkoušky provedly podniky CNIITMAŠ a OKB Gidropress (také součást strojírenské divize Rosatomu) a simulace všech sezónních změn počasí trvala půl roku.

 

Zkoušky ukázaly, že při umělém působení solného roztoku nepostupuje koroze rychleji než 5,4 mikrometrů ročně, tedy že za 60 let (což je životnost systému PHRS) zkoroduje jen 0,3 milimetru tlustá vrstva nové slitiny. Dále bylo pomocí elektrochemických testů prokázáno, že vykazuje vynikající odolnost vůči vlhkému mořskému klimatu. Pro simulaci životnosti systému PHRS s novou slitinou byl vyvinut také speciální software, který využívá data z různých korozních testů.

 

„Ocelová slitina 08H14MF byla vyvinuta materiálovým vědcem Veniaminem Borisovem z ústavu CNIITMAŠ. Stanovil si velmi ambiciózní cíl, protože chtěl vyvinout ocelovou slitinu, která bude jednoduše obrobitelná a vhodná pro výrobu teplosměnných trubek v parogenerátorech. Navíc neměla obsahovat nikl, který je velmi nákladnou složkou většiny ocelí,“ řekl Ivan Safonov, vedoucí laboratoře pro korozi v ústavu CNIITMAŠ. Materiál byl mnohokrát testován pro různé použití od střech železničních vozů až po dřezy na umývání nádobí.“

 

Přehled nových článků

cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky