Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
18. 08. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Byla zahájena výstavba 2. části indické JE Kudankulam

Byla zahájena výstavba 2. části indické JE Kudankulam

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Nalití prvního betonu do základů hlavního výrobního bloku tradičně patří ke klíčovým mezníkům výstavby a je označováno za oficiální zahájení výstavby. „Od prvního betonu se počítají všechny termíny výstavby nového jaderného bloku. Zároveň se tím rozbíhají stavební a montážní práce v plném rozsahu,“ doplňuje Andrej Lebeděv, viceprezident pro projekty v jižní Asii.

 

Předcházelo tomu povolení k zahájení betonování základů reaktorové budovy, které od indického regulačního úřadu získala společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) dne 19. června 2017.

 

Konkrétní obrysy získávají plány i na 3. část jaderné elektrárny Kudankulam. Začátkem června byla během 18. rusko-indického summitu v Petrohradě podepsána rámcová dohoda na výstavbu 5. a 6. bloku této elektrárny. Dále byla podepsána mezivládní úvěrová dohoda, podle níž Rusko vyčlenilo úvěrové prostředky na dodávku zařízení a dokumentace pro tyto bloky.

Do projektu prvních dvou bloků elektrárny Kudankulam přispěly svými dodávkami také české firmy. Například armaturky Arako a MSA dodávaly speciální a průmyslové armatury, Sigma Group čerpadla, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice vysokotlaké ohříváky a díly parogenerátorů.

 

„Pro 2. blok JE Kudankulam dodala Sigma Group a.s. v letech 2007 a 2008 čerpadla chladicí vody do systému ventilace v počtu 31 kusů. V současné době se SIGMA GROUP a.s. účastní výběrových řízení na dodávky náhradních dílů pro výše uvedená čerpadla. Také se v současnosti účastní výběrových řízení na čerpadla surové vody, chladicí vody, podávací a napájecí čerpadla do strojovny, kusová čerpadla do primárního okruhu pro projekt nové výstavby 3. a 4. bloku JE Kudankulam,“ uvádí Jiří Tomášek, vedoucí divize Jaderná energetika společnosti SIGMA GROUP.

 

První dohoda o výstavbě 3. a 4. bloku JE Kudankulam s reaktory VVER-1000 byla podepsána v roce 2008. Podle této dohody mají být postaveny i další bloky s ruskými technologiemi ve stejné lokalitě a na dalších místech v Indii. V JE Kudankulam probíhá výstavba podle projektu projekční kanceláře Atomenergoprojekt (součást Rosatomu) na modernizované bloky s reaktory VVER-1000, který plně odpovídá současným ruským normám a doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii a který byl certifikován evropským sdružením provozovatelů jaderných elektráren EUR.

 

 

 

 

Přehled nových článků

cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky